Doua despre milostenie

O perioadă lungă de timp nu am dat bani săracilor, oamenilor străzii, deoarece aveam impresia că sunt luat de prost, a se vedea cazuri din mass-media cu ”cerșetori” îmbogățiți sau filmul Filantropica. Cu cât m-am apropiat mai mult de biserică am înțeles că este important să oferi din tot sufletul. De obicei ofer tuturor celor care îmi cer bani pe stradă, sume mici, dacă am bani. Nu am bani mereu în portofel pentru că nu am obiceiul să scot mulți de pe card. Uneori nu am portofelul la mine deoarece plătesc cu Apple pay.

Desigur, milostenie nu înseamnă doar a da bani pe stradă oamenilor care îți cer.

Distribui mesajele de mai jos cu speranța de a ajuta și a înțelege .

Un comentariu

  1. Stefan

    17 septembrie 2021

Adauga comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.